Zaměstnávání OZP

Zaměstnávání zdravotně postižených

Tito lidé mají díky svému postižení ztíženou pozici na pracovním trhu. Přesto jsou schopni do pracovního poměru vstoupit. Stát se snaží zaměstnávání zdravotně postižených občanů podporovat různými způsoby. Hlavním cílem tohoto jednání je zajistit, aby OZP osoby měli větší šanci uplatnit se na pracovním trhu. Díky této skutečnosti mají možnost dramaticky zvýšit kvalitu svého života, nalézt pro sebe uplatnění a využít svých schopností.

Jak můžete i Vy OZP podpořit?

  • vytvořit chráněná pracovní místa
  • přípívat a podporovat zaměstnavatele, které tato místa již vytvořili
  • využít možnosti náhradního plnění

Ne všechny firmy, které mají více jak 25 zaměstnanců jsou ale schopné vytvořit pracovní místo pro osobu se zdravotním postižením. To ovšem neznamená, že se nemohou na podpoře zaměstnanosti podílet těchto občanů podílet. Čerpáním užitečných služeb od dodavatelů náhradního plnění, splnit zákonem danou povinnost zaměstnávat OZP a zároveň nepřímo podpořit zaměstnanost občanů se zdravotním postižením u firem, které jsou schopné jim připravit vhodné pracovní podmínky.

Kdo jsou osoby zdravotně postižené (OZP)

OZP je zkratka, která se používá pro označování osob zdravotně postižených. Přesná definice toho, kdo je podle zákona považován za osobu se zdravotním postižením, naleznete v ustanovení § 67 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti. Za osobu zdravotně postiženou je považována ta, které je přiznána invalidita prvního, druhého nebo třetího stupně či osoba zdravotně znevýhodněná.
Rozlišení zdravotně postižených:

TP: těžce postižený
ZTP: zvlášť těžce postižený
ZTP/P: zvlášť těžce postižený s potřebou průvodce
ZZ: zdravotně znevýhodněný

Více informací naleznete zde: https://www.zijushandicapem.cz/

 

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací